В контекста на повишаващите се цени на енергията и стремежа към декарбонизация, нова форма на децентрализирано производство на енергия набира популярност в рамките на Европейския съюз – енергийните общности. В този нов тип колективни структури, членовете за пръв път имат възможността да управляват по демократичен начин собствени инсталации за производство и съхранение на възобновяема енергия, консумират тази енергия и реализират печалби от продажбите й чрез фиксирани дългосрочни договори или на свободния пазар. Тези общности са един от крайъгълните камъни в общата политика на Европа за намаляване на въглеродния отпечатък и постигане на енергийна стабилност.
Актуални проблеми на енергийния пазар
Предстоящата реформа на енергийния пазар и включването на битовия потребител на свободния енергиен пазар от януари 2025 г. ще доведе до редица ползи за сектора и икономиката, но и носи потенциал за неяснота и нестабилност. С навлизането на свободния пазар, домакинствата ще трябва да се адаптират бързо, като отделят време за проучване на надеждни доставчици на електроенергия и следят пазарната ситуация. За съжаление, всичко това изисква време и усилия, които много домакинства може да нямат.
Възможности за енергийни общности в България
С изменения в Закона за енергетиката и възобновяемите източници от октомври 2023 г., в България бе разписана правно възможността за формиране на този нов тип обединения, както и правото им на равен достъп до свободния пазар. На практика тези промени отвориха вратата пред гражданите да създават собствени колективни енергийни инсталации, които им гарантират редовно снабдяване с чиста енергия, премахват допълнителните такси за пренос и достъп, гарантира изплащане на инвестицията им, и носят потенциал за генериране на приходи. Най-важното е, че тези промени дават достъп на обикновения гражданин до енергийния сектор, който досега бе доминиран от специализирани компании с голямо влияние. Гражданските енергийни сдружения нямат ограничение в броя на членовете и размера на инсталацията, което носи гражданско овластяване, даващо по-голяма преговорна сила в условията на демокрация.
Бизнес моделът на Сонис Енерджи България
Сонис Енерджи България играе ключова роля в този нов енергиен пейзаж, чрез иновативен бизнес модел, който обединява граждани и местна власт в съвместни енергийни проекти. Това сътрудничество предоставя редица ползи и за двете страни:
- Ползи за гражданите
Гражданите могат да постигнат енергийна независимост, намаление на личните разходи за енергия през остатъчния експлоатационен живот на системата, който обикновено е над 25 години, както и потенциал за печалба след изплащане на първоначалната инвестиция, която обикновено се възвръща за 5 до 10 години. Междувременно, редовните срещи между граждани и местната власт създава личен контакт под формата на неформални канали за решаване и на други проблеми на локално ниво.
- Ползи за местната власт
Местната администрация също извлича значителни ползи от това партньорство. Чрез предоставяне на покривните си площи за соларни инсталации, общините могат да намалят собствените си разходи, като споделят инвестициите и ползите с гражданите и инвеститорите. Това партньорство допринася за постигане на екологичните цели на общините и ги прави по-устойчиви на енергийни кризи.
Как Сонис Енерджи България може да Ви помогне?
Сонис Енерджи България предлага подкрепа на граждани и местните администрации, които не са запознати с процеса на създаване на енергийни общности, като поема важните стъпки за изграждане на кооператив от нулата.
Ние предлагаме:
- Оценка на Нуждите: Сонис Енерджи анализира енергийните нужди на общността и определя каква част от потреблението може да бъде генерирана от възобновяеми източници.
- Техническа Реализация и Инсталация: Сонис Енерджи избира най-подходящите технологии, разработва детайлен технически проект и намира надеждни доставчици и изпълнители на инсталацията.
- Оценка на Разходите и Бизнес Планиране: Ние изчисляваме инвестиционните разходи свръзани със системата, като разработваме бизнес план за възвръщане на инвестициите.