Нова процедурата е Националния план за възстановяване и устойчивост, процедура BG-RRP-4.032, и е насочена към проекти, включващи инсталации за производство на електричество от слънчева или вятърна енергия с инсталирана мощност над 200 kW, в комбинация с локални съоръжения за съхранение (ЛСС). Безвъзмездното финансиране е само за съоръженията за съхранение.
Краен срок за кандидатстване: 12.06.2024 г.
Краен срок за изпълнение на проектите: 31.03.2026 г.
Какви проекти се финансират по програмата?
- Предоставя се подкрепа за нови ЛСС, които се изграждат като част от комбинирани проекти за производство на електрическа енергия от ВИ (вятърна и/или слънчева енергия) и за ЛСС „зад електромера“, когато и двата елемента представляват компоненти на един и същ проект или когато ЛСС е свързано със съществуваща инсталация за производство на електрическа енергия от ВИ.
- Подкрепят се единствено комбинирани проекти – за изграждане на нова мощност за производство на електрическа енергия от слънчева или вятърна енергия и за ЛСС.
- Новоизградените мощности трябва да отговарят на определени Минимални технически изисквания (или по-добри), вкл.:
- Годишно компонентът за съхранение трябва да приема най-малко 75 % от електрическата енергия, която съхранява от пряко присъединената електрическа централа за производство на електрическа енергия от ВИ, на годишна база.
- Проектите следва да предвиждат инсталиране на ЛСС със следните характеристики:
- минимална мощност от 30% от инсталираната мощност (MW) на производствения компонент на комбинирания проект и не повече от 50% от инсталираната мощност на производствения компонент на комбинирания проект (MW);
- да зарежда най-малко 75% от капацитета за съхранение на ЛСС с електрическата енергия от пряко свързания енергиен обект за производство на електрическа енергия от ВИ на годишна база;
- ЛСС да имат гарантиран (полезен) капацитет за продължителност от най-малко 2 часа (дефиниран като отношението на гарантирания капацитет на ЛСС, в MWh, към неговата максимална мощност на зареждане/разреждане в MW, C-Rate да е максимум C/2).
- Допустими са разходи за изграждане на съоръжение за ЛСС като компонент от комбиниран проект, както следва:
- за придобиване на машини, съоръжения, оборудване, софтуер;
- за строително-монтажни работи (СМР);
- за услуги от инженерно-технически характер;
- за съоръжения за свързване на ЛСС към съоръженията на обекта, който се изгражда по комбинирания проект;
- административни разходи за държавни и общински такси във връзка с регистрационни и разрешителни режими.
Кой има право да бъде финансиран по програмата?
- Предприятия (МСП и големи), които са регистрирани в България или в държава от Европейското икономическо пространство, от почти всички сектори с изключение на:
- рибарството и аквакултурите;
- първичното производство на селскостопански продукти;
- преработка и продажба на селскостопански продукти.
- Кандидатите следва да имат (самостоятелно или чрез своите акционери/съдружници) собствен капитал от:
- 1 млн. лв. за предложения за изграждане на комбинирани проекти, където производствения компонент от ВИ е с планирана мощност <=5 MW.
- 4 млн. лв. за предложения за изграждане на комбинирани проекти, където производствения компонент от ВИ е с планирана мощност <= 20 MW.
- 6 млн. лв. за предложения за изграждане на комбинирани проекти, където производствения компонент от ВИ е с планирана мощност над 20 MW.
- Кандидатите следва да разполагат с технически ръководител на комбинирания проект (физическо или юридическо лице), който да е работил по сходен проект от следните категории:
- Проекти с най-малко 2 MW инсталирана мощност на обект за производство на електрическата енергия от ВИ, присъединени към мрежи средно напрежение, за проектни предложения с инсталирана мощност на компонента от ВИ до 5 MW.
- Проекти с най-малко 5 MW инсталирана мощност на обект за производство на електрическата енергия от ВИ, присъединени към мрежи средно или високо напрежение, за проектни предложения с инсталирана мощност на компонента от ВИ: от 5 MW до 20 MW.
- Проекти с най-малко 20 MW инсталирана мощност на обект за производство на електрическата енергия от ВИ, присъединени към мрежи високо напрежение, за проектни предложения с инсталирана мощност на компонента от ВИ над 20 MW.
Важно: Кандидатите трябва да предоставят банкова гаранция за участие в размер на 3% от безвъзмездното финансиране, за което кандидатстват, със срок на валидност 9 месеца от датата на крайния срок за подаване на проекти. След сключване на договора за финансиране и предоставяне на банкова гаранция за изпълнение, банковата гаранция за участие се освобождава. Банковата гаранция за изпълнение е в размер на 10% от одобреното безвъзмездно финансиране и е с валидност до 30.09.2026 г.
Колко е финансовата помощ от програмата?
- Общ бюджет на процедурата е 427 544 438 лв.
- Максималната сума на финансирането за един проект е до 58 674 900 лв. (този максимален праг се прилага кумулативно, в случай че кандидатът е подал предложение и по процедура BG-RRP-4.032.
- Финансирането е до 50%, но не повече от 743 215 лв. (без ДДС) за 1 МW инсталирана мощност на ЛСС.
Как можем да Ви подкрепим?
Sonnis Energy Ви предлага цялостно решение за реализиране на Вашия соларен проект с Европейско финансиране. Ние предлагаме:
- Да проверим дали фирмата Ви е допустима за финансиране по схемата и да оценим шансовете на проекта Ви да се пребори за финансиране
- Да Ви подкрепим с подготовката на документите за кандидатстване за финансиране
- Да изготвим инвестиционен проект, технически проект и финансов анализ
- Да Ви подкрепим със задвижването на документацията по изграждането на ФвЕЦ
- Да осигурим цялостното изграждане на Вашата фотоволтаична система